اخبار و رویدادها

اولین نشست مدیران و روسای شرکت سیمان شمال در سال 98 با موضوع تبیین و ترسیم چشم انداز شرکت سیمان شمال در سال رونق تولید

 • چهارشنبه ,28 فروردین 1398
 • : 690

اولین نشست مدیران و روسای شرکت سیمان شمال در سال 98 با موضوع تبیین و ترسیم چشم انداز شرکت سیمان شمال در سال رونق تولید

 

روز شنبه مورخ 24/01/98 و در آغاز سال جدید، مدیران و روسای شرکت سیمان شمال با حضور جناب آقای مهندس داداش مدیرعامل محترم شرکت سرمایه گذاری و توسعه صنایع سیمان (سیدکو)، جناب آقای مهندس تابش معاونت محترم امور شرکتهای سیدکو، جناب آقای مهندس صفریان نودهی مدیرعامل محترم شرکت سیمان شمال و اعضای محترم هیات مدیره این شرکت در سالن آمفی تئاتر کارخانه برگزار شد.

این نشست با تلاوتی از آیات قرآن کریم، نواختن سرود ملی و طنین انداز شدن صلوات خاصه، آغاز و سپس گزارش تصویری هیات مدیره از عملکرد و وضعیت عمومی این شرکت در سال 97 به مجمع عمومی عادی سالیانه منتهی به سال مالی 30 آذر 97 پخش گردید.

آنگاه جناب آقای مهندس صفریان نودهی مدیرعامل شرکت طی سخنانی که بصورت پاورپوینت ارایه شد، ضمن تبریک سال جدید و آرزوی پیروزی و بهروزی برای همه همکاران و خانواده محترمشان اظهار داشتند: به همه همکاران محترم و پر تلاشم در عرصه صنعت سیمان خدا قوت عرض می کنم. سال 97 با تمام موانع و مشکلات و چالشها پشت سر گذاشته شد. خوش درخشیدید و عملکرد خوبی ارایه نمودید. سال 98 که از جانب مقام معظم رهبری، سال رونق تولید نامگذاری شد را با انرژی مضاعف و روحیه قوی تر آغاز می کنیم و آرزو می کنیم سالی پر خیر و برکت برای ایران عزیز، مردم شریف، صنعت کشور و شرکت سیمان شمال باشد.

و این امر با همت و اراده شما و تلاش بی وقفه مبتنی بر برنامه های راهبردی و فعالیت های اصولی بر پایه علم و تکنولوژی، به پیوست اخلاق و درک مسئولیت های اجتماعی محقق خواهد شد.

در ادامه با نگاهی اجمالی به صنعت سیمان ابراز داشتند: شرایط حاکم در عرصه بین المللی، منطقه ای و ملی تاثیر قابل ملاحظه ای بر فضای اقتصادی و کسب و کار داشته است و تصمیمات خصمانه آمریکا در حوزه تحریم، جهش دلار، سقوط ریال و افزایش بی رویه قیمت ها، آسیب هایی به صنعت وارد نمود.

شایان ذکر است، ظرفیت تولید سیمان در جهان قریب به 5000 میلیون تن می باشد که کشور چین با تولید 2500 میلیون تن، بیش از 50 درصد از کل تولید و رتبه اول جهان را دارد.

ظرفیت تولید سیمان در ایران در سال 97 با 74 کارخانه برابر بود با 86 میلیون تن و میزان تولید واقعی بدلیل عدم تقاضا معادل 56 میلیون تن بوده است.

ایشان افزودند: براساس چشم انداز ترسیم شده، شرکت سیمان شمال با تکیه بر منابع انسانی ارزشمند و بهره مندی از فناوری نوین، باید به سرآمدترین و چابک ترین شرکت در تولید و توزیع انواع سیمان تبدیل شود.

شرکت سیمان شمال با بیش از 64 سال قدمت و بعنوان اولین تولیدکننده سیمان سفید در خاورمیانه، محورهای پنج گانه ذیل را سر لوحه خود قرار داده و تحقق ماموریتها، جهت حفظ منافع ذینفعان را با جدیت پیگیری می نماید.

 1. پایبندی به ارزشها، منافع مشتریان، سهامداران و سایر ذینفعان
 2. ارتقای سطح توانمندی کارکنان و حفظ کرامت ایشان
 3. ارتقای کمی و کیفی تولید با بهره مندی از فناوری های نوین
 4. خلق و توسعه بازارهای جدید در راستای ایجاد منابع اقتصادی جایگزین
 5. پایبندی به تعهدات و مسئولیت های اجتماعلی و تلاش جهت تحقق آنها

 

آقای صفریان نودهی در تشریح و تبیین اهداف راهبردی شرکت اظهار داشتند:

اهداف راهبردی شرکت نیز بر پنج محور استوار است:

 1. مالی و اقتصادی: در این حوزه بدنبال افزایش درآمد، سودآوری شرکت، بهبود قیمت تمام شده و توسعه بازار و محصول هستیم. شاخص هایی تعریف شده که باید مورد توجه قرار گیرد.
 2. بازار و مشتریان: آنچه در این حوزه در خور توجه است عبارت است از: بهبود افزایش سهم بازار، رضایتمندی مشتریان و ارتقای سطح نام تجاری شرکت (برند)
 3. اجتماعی و زیست محیطی: هدفی است فراگیر و منافع آن هم برای شرکت است و هم برای جامعه. در این بخش، کاهش مصرف انرژی و کاهش آلایندگی و ایفای تعهدات و مسئولیت های اجتماعلی مورد نظر است.
 4. فرآیندهای داخلی: هدف از فرایند داخلی، اصلاح فرایندهای مدیریتی، عملیاتی با تفکر سیستمی در راستای افزایش بهره وری است. توجه به شاخص های بر شمرده مورد انتظار است.
 5. رشد و یادگیری: توانمندسازی تخصصی و مهارتی کارکنان و ارتقای سطح کارگروهی در سازمان با شاخص های تعریف شده

 

آقای مهندس صفریان اهم اقدامات و دستاوردهای شرکت در حوزه های مالی و اقتصادی، مدیریت کلان و برنامه ریزی و فنی در سال 97 را بر شمردند که بخشی از آن به شرح ذیل است:

 • تحقق سود هر سهم به بیش از میزان پیش بینی شده
 • تسویه مالیات عملکرد، ارزش افزوده، حقوق و تکلیفی سالهای 92 الی 96
 • تسویه بیمه تامین اجتماعی سالهای 91 الی 96
 • کاهش نسبت بهای تمام شده به فروش از 93 درصد در سال 94 به 70 درصد در سال 97
 • وصول مطالبات راکد و سنواتی به میزان 75 میلیارد ریال
 • برنامه ریزی درخصوص بهینه سازی واحد تولید کلینکر سفید
 • تدوین سند استراتژی شرکت برای نحسین بار
 • ایجاد بستر فروش اینترنتی
 • نصب سیستم های حفاظتی و دوربین های مدار بسته در سطح کارخانه
 • استقرار سامانه پایش، نظارت و ارزیابی علمکرد راهبردی شرکت

 

مدیرعامل شرکت سیمان شمال امتیازات ویژه و نقاط قوت این شرکت را نیز بر شمرد:

 • امکان تولید سیمان سفید و انواع سیمان
 • قرار گرفتن کارخانه در حوزه بازرا بزرگ مصرف استان تهران
 • هدایت و رهبری براساس خرد جمعی، هم افزایی، تعاملات سازنده و هدفمند درون و برون سازمانی
 • رابطه مناسب میان شغل، تحصیلات و مهارت کارکنان

 

 

 

ایشان اظهار داشتند: چالشهایی نیز پیش رو داریم که از جمله آنها:

 • کاهش سهمیه توزیع
 • کاهش نرخ فروش محصولات بواسطه رقابت منفی کارخانجات
 • کاهش نقدینگی
 • عدم تامین اقلام یدکی خارجی بدلیل عدم امکان تهیه ارز
 • افزایش هزینه ها بواسطه افزایش نرخ تورم و هزینه های حمل و نقل
 • کاهش بودجه های عمرانی بواسطه تحریمهای اقتصادی
 • عدم استفاده کامل از ظرفیت تولید

 

در پایان ضمن ارایه گزارشی از عملکرد سه ماهه اول سال مالی 98 اهم برنامه های عملیاتی شرکت در سال جاری را احصاء نموده و اظهار داشتند:

 • در سه ماهه اول سال مالی 98 به میزان 254/246 تن سیمان خاکستری به مبلغ 336,055,436,871 ریال فروش داشته ایم که به نسبت مدت مشابه در سال مالی 97 معادل 24 درصد براساس تناژ و 62 درصد براساس قیمت رشد داشته ایم.
 • در خصوص حقوق پرسنل، همیشه نسبت به افزایش حقوق و دستمزد استقبال کردیم و معتقدیم در شرایط کنونی، حقوق دریافتی کفاف مخارج زندگی پرسنل را نمی کند . علی ایحال در سال 98 جمع حقوق و مزایای پرسنل قریب

به 30% افزایش خواهد داشت.

 

اهم برنامه های عملیاتی در سال 98 نیز به شرح ذیل می باشد:

 • محوطه سازی کامل منطقه صنعتی از طریق رویه های بتنی RCC
 • اخذ سند یکپارچه ملک کافه معمار رودهن
 • اخذ سند تک برگی تمام اراضی کارخانه
 • راه اندازی خط بهینه شده کلینکر سفید
 • پایش بر خط (آنلاین) ارزیابی اهداف تعیین شده در سطوح مختلف عملیاتی

 

در ادامه آقای مهندس موسوی به نمایندگی از مجری پروژه EPC (بهینه سازی و افزایش خط 1 سیمان سفید) ضمن تشریح پروژه مذکور، روند فعالیت و میزان پیشرفت را به اطلاع حضار رساند.

 

سپس آقای مهندس بیرانوند، معاونت محترم اجرایی و فنی و مدیر کارخانه نیز با حضور در جایگاه، ضمن ارایه گزارش کوتاه، پروژه ها و برنامه های حوزه فنی و تولید در سال 98، در راستای نیل به اهداف کلان سازمان، بمنظور افزایش بهره وری را تشریح نمودند.

ایشان اظهار داشتند: در سنگ شکن 3، براساس برنامه ای که تدوین و ابلاغ شد در نظر داریم با اصلاحات، تغییرات، تعویض و ترمیم بعضی از قطعات، متوسط راندمان را حداقل به میزان t/h 100 (از 525 در سال 97 به 625) برسانیم.

 • در دپارتمان آسیاب مواد گلوله ای با تعویض صفحات داخلی، چرخ دنده های گیربکس اصلی، نوار خوراک دهنده،
  ناخن های شن کش ریکلایمر 3 و لاینرهای کاسه های ریکلایمر، راندمان را بهبود ببخشیم.
 • اجرای سیستم مکش بگ هاوس بر روی ترانسپورت های کلینکر بمنظور کنترل و کاهش انتشار گرد و غبار از کراشرهای گریت کولر که موجب بالا رفتن کیفیت نگهداری و تعمیرات تجهیزات خواهد گردید.
 • هدایت آبهای زیرزمینی از کانال های ترانسپورت های گریت کولر و آسیاب های سیمان با احداث مسیر جدید، لایروبی مسیرهای قدیمی، کبل چینی 90 سانتیمتری و حفر چاه های جدید را در برنامه داریم.
 • بازسازی فونداسیون سازه کلساینر کوره 3 جهت استحکام بیشتر سازه مذکور
 • راه اندازی خط سفید بمنظور حفظ برند سازمان بعنوان اولین تولیدکننده سیمان سفید در خاورمیانه و افزایش سهم بازار و صادرات محصول مذکور
 • اجرای سیستم زبره گیر در داکت هوای ثالثیه و تامین و نصب غبارگیر جهت فله زن های بارگیرخانه خاکستری، اصلاح مسیرهای دسترسی سطح سایت با پوشش RCC، اجرای سیستم اتوماتیک با سکولهای سطح کارخانه با هدف حذف اپراتور و کنترل و نظارت دقیق بر کل فرایند بارگیری، توزین و ارسال بار، جایگزین کردن پکر H&B موجود در انبار با پکر 3 کنونی، اجرای سیستم جدید برگشتی ضایعاتی کلینکر، تبدیل الکتروفیلتر به بگ هاوس و حذف کولینگ تاور و بهبود سیستمهای مدیریتی مبتنی بر استانداردهایISO 45001:2018, ISO 17025:2017  و اجرای پروژه BI و مدیریت دانش در حوزه فنی  رئوس برنامه ها و فعالیت های ما در سال 98 خواهد بود.

 

آقای مهندس داداش مدیرعامل محترم شرکت سرمایه گذاری و توسعه صنایع سیمان (سیدکو) آخرین سخنران این نشست بود، ایشان ضمن تبریک سال جدید و اعیاد شعبانیه و ابراز همدردی با مردم شریف آسیب دیده از سیل های اخیر در استانهای مختلف کشور اظهار داشتند:

از زحمات همکاران معزز، کارکنان مجموعه سیمان شمال در سال 97 تشکر می کنم و امیدوارم این روند در سال 98 نیز ادامه داشته باشد.

از جناب آقای مهندس صفریان مدیرعامل محترم، اعضای محترم هیات مدیره، مدیر محترم کارخانه و پرسنل تلاشگر سپاسگزارم.

شرکت سیمان شمال با عنایت به اینکه در سنوات گذشته و دورتر، از بزرگان و مدیران خوشنام و توانمندی بهره می برد اما هیچگاه نتوانست به ظرفیت مورد نظر در تولید دست یابد تا اینکه با همت و همیاری همین کارکنان و مدیریت و درایت جناب مهندس صفریان و همراهی و هماهنگی سایر مدیران توانست 3 سال پیش به ظرفیت خود یعنی 4000 تن در روز برسد.

اگر 4 سال پیش کسی وارد این کارخانه می شد در ذهنش هر چیزی تداعی می کرد جز یک کارخانه سیمان ، یعنی به یک کارگاه بیشتر شباهت داشت تا یک کارخانه.

در تمام ساختارها در شرکت سیمان شمال قدم برداشته شد. در ساختار مالی بگونه ای عمل شد که در طول سال 97 قریب به 30 میلیارد تومان از دیون شرکت در بخش های مالیاتی، تسهیلات بانکی و بیمه ای پرداخت شد و این یعنی بستر مناسب تر مالی برای سال 98 فراهم شد.

در ساختار تولید و اجرایی هم گامهای موثری برداشته شد.

دورنمای سال 98 را شاخص ها مشخص می کند. در شروع سال 98 میزان فروش نفت ما حدود 1 میلیون بشکه کاهش یافت و میزان درآمد ما از محل فروش نفت کم شد.

مشکلاتی وجود دارد اما آنچه مهم است این است که خدا هست و من امیدوارم . از سختی ها نباید هراسید و باید دنبال راهکار باشیم.

در فرودین امسال حادثه سیل ویرانگر در ایران رخ داد که چنین حادثه ای در کشورهایی مثل آمریکا و کانادا موجب سردرگمی و فشل شدن دولت شد اما در ایران حضور یکپارچه مردم، نیروهای سپاه و ارتش و دستگاههای دولتی یک عشق آفرینی و همبستگی ملی را به نمایش گذاشت، چنین روحیه است که امید می دهد.

مشکلاتی که ممکن است هر اقتصاددان را در نگاه اول مایوس کند و امید را از او سلب نماید اما اعتقاد داریم اِنَّ مَعَ العُسرِ یُسرا و امیدواریم علیرغم پیش بینی ها، اوضاع با توکل به خدا و همبستگی و حضور فعالانه مردم بهتر از سال قبل باشد.

 • فروش شرکت سیمان شمال در سه ماهه اول سال مالی جدید بالغ بر 246 هزار تن بوده است که به نسبت مدت مشابه سال قبل بیش از 20% افزایش داشته است، این مطلوب است و توقع سیدکو این است که رقم فروش به بیش از 1 میلیون تن در سال 98 برسد.
 • معلوم نیست افزایش قیمت سیمان در چه تاریخی اتفاق بیافتد. اما در افزایش قیمت سیمان 2 تهدید داریم ، یکی مجموعه سیستم دولتی است. سازمان حمایت از مصرف کنندگان با حساسیت عجیبی فقط روی افزایش قیمت سیمان انگشت می گذارد و در کنارش سازمان تعزیرات.

در سال گذشته با اینکه آقای وزیر با افزایش قیمت سیمان به میزان 12% موافقت کردند اما شرکت های سیمان مشمول جریمه شدند.

 • مشکل دیگر رقابت داخلی است. وقتی قیمت از یک سقفی بالا می رود عرضه بصورت قابل توجهی اضافه می گردد و در نتیجه قیمت دوباره کاهش می یابد.
 • هزینه ها باید مدیریت شود، حقوق پرسنل در سل 98 حدود 30% افزایش می یابد. اگر چه با تورم بیش از 40%، سفره مردم تنگ تر خواهد شد اما باید بیشتر و با قیمت بالاتر بفروشیم تا پاسخگو باشیم و هزینه ها را تامین کنیم.
 • نکته آخر اینکه سیمان شمال را در بازار با برند سیمان سفید می شناسند. امیدوارم و انتظار دارم هرچه زودتر سیمان سفید احیا شود.

 

                                                                                                روابط عمومی شرکت سیمان شمال

اولین نشست مدیران و روسای شرکت سیمان شمال در سال 98 با موضوع تبیین و ترسیم چشم انداز شرکت سیمان شمال در سال رونق تولیداولین نشست مدیران و روسای شرکت سیمان شمال در سال 98 با موضوع تبیین و ترسیم چشم انداز شرکت سیمان شمال در سال رونق تولیداولین نشست مدیران و روسای شرکت سیمان شمال در سال 98 با موضوع تبیین و ترسیم چشم انداز شرکت سیمان شمال در سال رونق تولیداولین نشست مدیران و روسای شرکت سیمان شمال در سال 98 با موضوع تبیین و ترسیم چشم انداز شرکت سیمان شمال در سال رونق تولیداولین نشست مدیران و روسای شرکت سیمان شمال در سال 98 با موضوع تبیین و ترسیم چشم انداز شرکت سیمان شمال در سال رونق تولیداولین نشست مدیران و روسای شرکت سیمان شمال در سال 98 با موضوع تبیین و ترسیم چشم انداز شرکت سیمان شمال در سال رونق تولید