اخبار و رویدادها

نخستین همایش تخصصی مهندسی معکوس در صنعت سیمان کشور

  • ﺳﻪشنبه ,17 اردیبهشت 1398
  • : 747

نخستین همایش تخصصی مهندسی معکوس در صنعت سیمان کشور

مهندس صفریان نودهی مدیرعامل شرکت سیمان شمال:

*راه مقابله با تحریم و برون رفت از شرایط فعلی، ارتباط صنعت با مراکز علمی و شرکت های داخلی سازنده قطعات است.

 

روز شنبه 14/02/98 نخستین همایش تخصصی مهندسی معکوس در صنعت سیمان کشور، با حضور اندیشمندان، صاحب نظران و فعالان حوزه صنعت در مرکز همایش های سازمان مدیریت صنعتی تهران و با محوریت شرکت سرمایه گذاری و توسعه صنایع سیمان (سیدکو) برگزار گردید.

جناب آقای مهندس علی اکبر صفریان نودهی در حاشیه این همایش، طی مصاحبه ای اظهار داشتند:

شرایط بگونه ای است که همه باید پای کار بیایند. دانشگاهیان و صاحبان علم و اندیشه از یک سو، سازندگان و صاحبان حرف و برخوردار از توان و تکنولوژی از سوی دیگر.

تولیدکنندگان در عرصه صنعت سیمان و سایر صنایع نیز باید نقش خود را به درستی ایفا نمایند.

ارتباط، همفکری و همکاری بین مراکز علمی و دانشگاهی و صنعت یکی از راههای مقابله با تحریم و برون رفت از شرایط فعلی است که آمریکای جنایت کار و ایادی او بر کشور تحمیل نمودند و مهندسی معکوس می تواند در تحقق این امر تسریع ببخشد.

مهندس معکوس یعنی بهره مندی از فکر و اندیشه، نواندیشی، نوآوری و نوآفرینی و استفاده از اندیشمندان داخلی و ظرفیت سازندگان بومی. و اینکه همه همت و تلاش نماییم تا آنچه را که امروز بدان نیاز داریم اما در اختیار نداریم، خود تامین کنیم.

ما شدیدترین و پیچیده ترین بحران را پشت سر گذاشتیم و این بار نیز می توانیم دشمن را مغلوب و مایوس نماییم.

در این همایش که با مشارکت دانشگاههای صنعتی شریف و امیرکبیر و شرکت های داخلی سازنده قطعات و ماشین آلات صنعتی برگزار شد، جناب آقای دکتر سدیدی مدیرعامل گروه توسعه ملی، جناب آقای مرتضی داداش مدیرعامل سیدکو، اساتید دانشگاهها و نمایندگان شرکت های سازنده، طی سخنرانی، دیدگاهها و نظرات خود را بیان داشتند.

ابتدا جناب آقای مهندس تابش معاونت امور شرکت های سیدکو بعنوان دبیر همایش در جایگاه مستقر و گزارشی از اهداف همایش و اقدامات انجام گرفته جهت برگزاری آن ارایه نمود.

ایشان اظهار داشت: یکی از مهمترین تحولات جهان آینده، توسعه مبتنی بر دانش محوری است. در ایران عزیز نیز منویات مقام معظم رهبری و دولت خدمتگزار تاکید بر دانش محوری می باشد.

لذا نظر بر این است که با بهره مندی از دانشگاهیان و دانش آموختگان داخلی و شرکت های سازنده و استفاده از
ظرفیت های موجود، نیاز کشور را تامین نماییم و وابستگی به خارج را خاتمه دهیم.

صاحب نظران معتقدند 95 درصد از نیازمندیها و قطعات و تجهیزات مرتبط با صنعت سیمان در داخل کشور قابل طراحی و تولید است.

راهبرد اصلی ما فعال سازی مکانیزم به هم رسانی برای تعامل سازنده بخش صنعت با مراکز علمی و دانشگاهی و واحدهای سازنده قطعات صنعتی و نیز فعال سازی مکانیزم شتاب دهندگی برای سرعت بخشیدن در طراحی و اجرا و بهره مندی از تواناییها و ظرفیتهای داخلی در حوزه مهندسی معکوس در دو بخش ساخت و مواد است.

سخنران بعدی این همایش، جناب آقای مهندس داداش مدیرعامل سرمایه گذاری و توسعه صنایع سیمان (سیدکو) اظهار داشتند:

امروز ظرفیت تولید سیمان در کشور بالغ بر 88 میلیون تن است و در طرح توسعه حدود 13 میلیون تن در آینده نزدیک به آن اضافه خواهد شد.

بعبارتی 100 میلیون تن ظرفیت تولید خواهیم داشت، در حالیکه 48 میلیون تن نیاز داخلی است و با احتساب 12 میلیون تن صادرات، 60% از ظرفیت تولید بهره می بریم.

صنعت سیمان نیاز به 120 میلیون دلار ارز دارد تا نیاز خود را برای تامین قطعات و استمرار فعالیت فراهم نماید. در حالیکه ارزی که از محل صادرات سیمان عاید می گردد معادل 250 میلیون دلار است بعبارتی صنعت سیمان کشور ارز مورد نیاز خود را خود تامین می کند.

فرصتی که امروز برای دانشگاهیان و سازندگان ایجاد شده است در هیچ مقطعی چنین نبوده است فرصت مهیاست، لذا دانشگاهیان دست در دست صنعت بگذارند.

ما بعنوان تقاضاکننده و مصرف کننده قطعات با تامین مالی، اعلام آمادگی می کنیم.

از مدیران عامل شرکتهای تابعه سیدکو می خواهم ظرف یک ماه کلیه نیازهای خود را که شرکت های سازنده داخلی توان ساخت آن را دارند اعلام نمایند.

کارگاههای ساخت و تراشکاری ما آماده است امکانات را در اختیار صاحب نظران و دانشگاهیان قرار دهد تا نیاز صنعت را در داخل صنعت تامین نمایند.

من امیدوار هستم با همتی که اساتید دانشگاهها و سازندگان خواهد کرد، علاوه بر تامین نیاز داخلی قادر به صادرات قطعات به کشورهای دیگر خواهیم بود.

ما آمادگی داریم تمام اطلاعات و امکانات خود را در اختیار دانشگاهیان و سازندگان قرار دهیم که ماحصلش بقای صنعت سیمان می باشد. امیدوارم این سمینار بتواند فاصله بین دانشگاه، سازنده و مصرف کننده را کم نماید و با پانل های اجرایی که برگزار خواهد شد این فاصله بسیار نزدیکتر شود.

انتظارم این است که صورتجلسات پانل ها و مذاکرات با سازندگان، مشخص نماید که سازندگان براساس توان مهندسی خود، ساخت چه چیزهایی را تعهد خواهند کرد.

 

آقای دکتر سدیدی مدیرعامل گروه توسعه ملی نیز در این همایش سخنرانی نمود. ایشان بیان داشتند:

 

این همایش، یک نشست بیداری و یک همایش ضد غفلت است و در سال رونق تولید این موضوع اهمیت بیشتری پیدا می کند. امیدوارم این نشست مقدمه ای برای برداشتن گامهای بزرگ ب اشد.

در مقطع کنونی، ایجاب می کند صاحبان صنعت یک حمله و هجمه ای جدی به سمت قیمت تمام شده نمایند. یکی از راهها استفاده از فن آوری مهندسی معکوس است.

ساختار اقتصادی کشور درحوزه واردات بگونه ای است که 65% از واردات ما مواد اولیه واسطه ای است که شما استفاده می کنید تا به محصول نهایی برسید.

استفاده از توان داخلی و بهره گیری از مهندسی معکوس برای کاهش هزینه ها و قیمت تمام شده در این صنعت بسیار ضروری است.

امروز باید اعتقاد به این داشته باشیم و خوشحالم که همکارانم تصمیم گرفتند بصورت نظام مند این کار را انجام بدهند.

نخستین همایش تخصصی مهندسی معکوس در صنعت سیمان کشورنخستین همایش تخصصی مهندسی معکوس در صنعت سیمان کشورنخستین همایش تخصصی مهندسی معکوس در صنعت سیمان کشورنخستین همایش تخصصی مهندسی معکوس در صنعت سیمان کشور