اخبار و رویدادها

نشست مشترک مدیران عامل شرکت های تابعه هلدینگ سیدکو با مدیران شرکت سیمان شمال

 • پنجشنبه ,06 تیر 1398
 • : 800

نشست مشترک مدیران عامل شرکت های تابعه هلدینگ سیدکو با مدیران شرکت سیمان شمال

روز یکشنبه 98/04/02 نشست مشترک مدیران عامل شرکت های تابعه هلدینگ سرمایه گذاری و توسعه صنایع سیمان (سیدکو) با مدیران و روسای شرکت سیمان شمال با حضور جناب آقای مهندس مرتضی داداش مدیرعامل سیدکو، در کارخانه سیمان شمال برگزار گردید.

قبل از این نشست، جناب آقای مهندس داداش مدیر عامل محترم سیدکو به همراه مدیران محترم عامل شرکت های تابعه اعم از سیمان مازندران، سیمان فیروزکوه، سیمان کرمان، سیمان ساروج بوشهر و جناب آقای مهندس علی اکبر صفریان نودهی مدیرعامل شرکت سیمان شمال و جناب آقای مهندس بیرانوند معاونت اجرایی و مدیر کارخانه، از پروژه EPC (بهینه سازی و افزایش ظرفیت خط 1 سیمان سفید) بازدید و با توضیحات مجری پروژه در جریان میزان پیشرفت آن قرار گرفت.

شایان ذکر است، شرکت سیمان شمال را با نام سیمان سفید می شناسند و اولین تولیدکننده سیمان سفید در ایران و خاورمیانه می باشد، لذا مدیریت این شرکت مصمم است خط تولید سیمان سفید را احیا نموده، ظرفیت آنرا افزایش داده و برند آنرا حفظ نماید.

پس از بازدید از پروژه مورد اشاره، در سالن جلسات حضور یافته اند.

در این نشست بعد از تلاوت آیاتی از قرآن کریم و پخش صلوات خاصه امام رضا (ع) و طنین انداز شدن سرود جمهوری اسلامی، آقای مهندس صفریان نودهی مدیرعامل شرکت سیمان شمال با حضور در جایگاه، ابتدا اوضاع کنونی در عرصه سیاسی و اثر آن بر اقتصاد و صنعت جهان را تشریح و اظهار داشتند: با تحولاتی که اخیرا در حوزه خلیج همیشه فارس و دریای عمان اتفاق افتاد منطقه کاملا آماده باش می باشد و در صورت وخامت اوضاع، قطعا صادرات نفت متوقف خواهد شد و درگیری منطقه، صرفا یک درگیری دو جانبه نخواهد بود بلکه کل منطقه دچار بحران خواهد شد.

آمریکا و اذنابش همیشه ایران را مورد تهدید قرار داده و می دهند و این بار هم مثل همیشه دسائس و تهدیدات آنان به خودشان برگشت. در حقیقت این آمریکاست که در معرض تهدید می باشد. کشوری که می تواند یک هواپیمای بدون سرنشین فوق پیشرفته را در آسمان مورد هدف قرار دهد و ساقط نماید، یقینا هدف قراردادن کشتی، ناوگان و هواپیمای با سرنشین برایش امر دشواری نخواهد بود. لذا این تحولات و اتفاقات، منطقه را قدری غیر قابل پیش بینی نموده است.

برای عبور موفق از این گردنه های سخت پیش رو فاکتورهای متعدد و متنوعی وجود دارد که در راس آن انجام حداکثری و بکارگیری خرد جمعی، مورد تاکید و توصیه است.

سپس آقای صفریان نودهی گزارش کوتاهی از عملکرد و اقدامات راهبردی شرکت سیمان شمال ارایه و افزودند:

عملکرد سنوات اخیر شرکت سیمان شمال این باورمندی را تقویت می کند که حتی در شرایط سخت و پیچیده جاری، اراده و همت چاره ساز است. باید از روزمرگی خارج شویم و با فهم جدی شرایط و شناخت مسائل داخلی و خارجی به دنبال کاهش هزینه ها باشیم. استفاده حداکثری از عمر قطعات و بهره مندی از ظرفیت دستگاهها، ماشین آلات، آسیابها، سنگ شکن ها و دپارتمانها را در دستور کار قرار دهیم، pm را با جدیت تداوم دهیم.

امروز کسی از قدمت 65 ساله شرکت سیمان شمال به مفهوم فرسودگی و پیری سخن نمی گوید و به تبع آن از هزینه های سرسام آور مواد و مشکلات خط تولید سخن به میان نمی آورد. بلکه با شرکت های سیمانی در طراز بالا و به روز مقایسه می نماید و این به مفهوم آن است که انتظار از شرکت سیمان شمال بالاست.

در نشستی که ابتدای سال جاری با حضور جناب آقای مهندس داداش در این کارخانه داشته ایم، براساس چشم انداز ترسیم شده، شرکت سیمان شمال باید با تکیه بر منابع انسانی ارزشمند و بهره مندی از فناوری نوین، به سرآمدترین و چابک ترین شرکت در تولید و توزیع سیمان تبدیل شود. بنابراین بمنظور تحقق این چشم انداز، ماموریتها و اهداف راهبردی 5 گانه تعریف شده است از جمله ماموریتها: 1- پایبندی به ارزشها، منافع مشتریان و سهامداران و سایر ذینفعان  2- ارتقای سطح توانمندی کارکنان و حفظ کرامت ایشان     3- ارتقای کمی و کیفی تولید با بهره مندی از فناورهای نوین  4- توسعه بازارهای جدید   5- پایبندی به تعهدات و مسئولیت های اجتماعی

و اما اهداف راهبردی شرکت بر 5 محور استوار است که عبارتند از:

 1. مالی و اقتصادی: در این حوزه بدنبال افزایش درآمد، سودآوری شرکت، بهبود قیمت تمام شده و توسعه بازار هستیم.

شاخص هایی تعریف شد که باید مورد توجه قرار گیرد، از جمله: میزان فروش سیمان خاکستری و سفید، میزان صادرات سیمان خاکستری و سفید، سود ناخالص، سود عملیاتی، بازده دارایی، نسبت بدهی به حقوق صاحبان سهام، نسبت قیمت به درآمد، بهای تمام شده به فروش، دوره وصول مطالبات تجاری جاری

 1. بازار و مشتریان: آنچه در این حوزه در خور توجه است عبارت است از: بهبود و افزایش سهم بازار، رضایتمندی مشتریان و ارتقای سطح نام تجاری شرکت (برند)

از شاخص های این حوزه می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

تعداد مشتریان، سهم نسبی بازار، سهم فروش کانال حضوری، سهم فروش کانال غیر حضوری، سهم فروش اینترنتی، شاخص رضایت مشتری CSI، تعداد شکایات مشتریان، بازده حقوق سهامداران، عایدی هر سهم EPS، قیمت هر سهم، ارزش ویژه برند.

 1. اجتماعی و زیست محیطی: هدف مورد اشاره منافع فراگیری برای شرکت و جامعه تامین می نماید و در این بخش، کاهش مصرف انرژی و آلایندگی و ایفای تعهدات و مسئولیت های اجتماعی مورد نظر است.

شاخص های آن عبارتند از:

 • میزان مصرف انرژی الکتریکی کل به واحد تولید سیمان
 • میزان مصرف انرژی حرارتی به واحد تولید کلینکر
 • میزان مصرف آب
 • تعداد دفعات خروجی بالاتر از استاندارد آلاینده های گازی و غباری الکتروفیلتر و بگ هاوس ها در قالب خوداظهاری
 • تعداد حادثه، میزان بودجه تخصیصی جهت ایفای مسئولیت اجتماعی
 1. فرایندهای داخلی: هدف از فرایندهای داخلی، اصلاح فرایندهای مدیریتی، عملیاتی با تفکر سیستمی در راستای افزایش بهره وری است و شاخص های مورد نظر عبارتند از:
 • میانگین مدت زمان بین سفارش تا تحویل کالا یا خدمت (برای گروههای اقلام مصرفی)
 • میانگین مدت زمان بین سفارش تا تحویل کالا یا خدمت (برای گروههای اقلام قراردادی)
 • میانگین مدت زمان بین سفارش تا تحویل کالا یا خدمت (برای گروههای اقلام خرید خارجی)
 • میانگین مدت زمان بین سفارش تا تحویل کالا یا خدمت (برای گورههای ساخت قطعات)
 • میزان تولید کلینکر، میزان تولید سیمان خاکستری، میزان تولید سیمان سفید
 • میانگین تولید ساعتی کوره (OEE کوره، سنگ شکن ها، آسیابهای مواد، آسیابهای سیمان)
 • تعداد مشتریان، شاخص رضایت مشتری (CSI) و تعداد شکایات مشتریان
 • میزان فروش سیمان خاکستری و سفید
 • تعداد عدم انطباق های حسابرسی
 • تعداد بندهای نامه مدیریتی
 • درجه شفافیت بورس
 1. رشد و یادگیری: توانمندسازی تخصصی و مهارتی کارکنان و ارتقای سطح کار گروهی در سازمان با شاخص های ذیل:
 • میانگین نمره ارزیابی عملکرد کارکنان
 • سرانه آموزشی
 • میانگین تطابق دوره های آموزشی با استانداردهای شغلی کارکنان
 • تعداد پیشنهادات ارایه شده
 • تعداد طول مدت خدمت کارکنان
 • شاخص رضایت کارکنان
 • سرانه هزینه های رفاهی و ورزشی کارکنان

در ادامه این نشست جناب آقای مهندس مرتضی داداش مدیرعامل محترم سیدکو در سخنانی کوتاه ضمن تشکر از مدیریت محترم عامل و مجموعه شرکت سیمان شمال اظهار داشت:

امروز دولت آمریکا ، علناً علیه ایران اسلامی اعلان‌جنگ نموده است.جنگ لزوماً نباید یک جنگ نظامی باشد، بلکه امروز عملاً ما درگیر یک جنگ تمام‌ عیاراقتصادی هستیم.

در جنگ اقتصادی، دشمن شریان حیاتی یک ملت را هدف قرار داده است.

باید نشان دهیم که ما می‌توانیم با پویایی اقتصاد داخلی، در این جنگ نابرابر بر دشمن فائق آئیم و مانع ضربه‌پذیری کشور شویم.

صنعت سیمان باید باقوت هرچه بیشتر به حیات خود ادامه دهد.در تمام کالا، خدمات و مصالح افزایش قیمت رخ‌داده است.در سال قبل حدود 50 تا 70 درصد افزایش نرخ حمل‌ونقل داشته‌ایم و پیش‌بینی این است که در سال 98 نیز چنین اتفاقی رخ بدهد.

امیدوارم در بخش سیمان هم با تلاشهایی که انجمن انجام می‌دهد افزایش قیمت سیمان هرچه سریعتر اتفاق بیفتد.مذاکرات سنگینی در وزارت صمت در حال انجام است.انشالله به زودی به نتیجه برسد و فعالیت و حیات این صنعت استراتژیک استمرار و تضمین یابد.

از زحمات جناب آقای صفریان مدیرعامل، همه کارکنان و دوستانی که برای احیاء سیمان‌سفید تلاش می‌کنند قدردانی می‌کنم. شاخصه و ممیزه سیمان شمال، سیمان‌سفید آن است و هویت آن تلقی می‌گردد. لذا تولید کلینکر سفید از این حیث واجب به نظر می‌رسد و این هویت باید به مجموعه سیمان شمال برگردد.

نشست مشترک مدیران عامل شرکت های تابعه هلدینگ سیدکو با مدیران شرکت سیمان شمالنشست مشترک مدیران عامل شرکت های تابعه هلدینگ سیدکو با مدیران شرکت سیمان شمالنشست مشترک مدیران عامل شرکت های تابعه هلدینگ سیدکو با مدیران شرکت سیمان شمالنشست مشترک مدیران عامل شرکت های تابعه هلدینگ سیدکو با مدیران شرکت سیمان شمالنشست مشترک مدیران عامل شرکت های تابعه هلدینگ سیدکو با مدیران شرکت سیمان شمال